top of page

23 Aralık 2023 - 3 Şubat 2024

"SECRET / SIR" Sergi Kataloğu

“SECRET / SIR"

 

   Şiirin gizemi ezgidedir diyor Aragon... 

   Mahmut Karatoprak’ın eserlerindeki bu ezgiyi duyumsamak ve geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilmek için “modernden çağdaşa” uzanan bu eserleri doğru okumak gerekir. 

   Karatoprak’ın üretiminin çeşitliliğini ve derinliğini görebileceğimiz bu sergide, sanatçının resim dilini, ilham kaynaklarını, farklı medyumları kullanımındaki ustalığını detaylı bir biçimde kavramak mümkün olacaktır.

   Sanatçının resmindeki kadınları “sessiz ve hüzünlü” gibi görünse de aslında yaşam karşısında dimdik duran, direnen, detayları fark eden, en çok da “kırmızı” elbiseleriyle “sessiz çığlık” atan kadınlardır... 

   İlhan Berk’in “Yoldan Geçen Biri” şiirinde şu dizeye rastlıyoruz: 

“Bir şiirden düşmüş olmalı bunlar 

Böyle diyordu yoldan geçen biri.”

   Bu sergiyle bağdaştıracak olursak, şair sanki Mahmut Karatoprak eserlerini görerek ve adeta sanatçının eserlerindeki sır dolu lirik bir şiirin müziğini duyumsayarak yine kendi şiirinde bu metaforu kullanmış olmalıdır diyebilir miyiz? 

   Eserlerinde kullandığı sıradan özneler, nesneler, imgeler, somut biçimlere dönüşür Karatoprak’ın sanatında; bu biçimler ve resmettiği özneler ise çağdaş bir ikon anlayışıyla geleceğe doğru sihirli, sır dolu bir yolculuğa çıkartırlar izleyiciyi... 

                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                      Serap Atala

bottom of page