top of page

19 Kasım - 10 Aralık 2022

"KESİŞEN İZLER" Sergi Kataloğu

"KESİŞEN İZLER"

   Kesişen İzler, ülkemizin farklı noktalarından iki sanatçıyı bu sergi özelinde buluşturuyor. Sergi isminin ortaya çıkışı, hem Berna İnan’ın hem de Onur Arıkan’ın ortak kararıyla oluşmakta. Coğrafi nedenlerle belki de yolları hiç kesişemeyecek olan bu genç ressamların eserleri sergi kapsamında yan yana geliyor; eserler yer yer yaklaşımsal bütünlük açısından, yer yer de kişiyi doğa-şehir kontrastı üzerine düşündürüyor olmasıyla özel bir kurgu içerisinde sanatseverlere sunuluyor.

 

   İlgilisini sonsuzluğunda uçuran peyzaj kompozisyonları ve belirsiz sınırlarıyla doğadan uzaklaşan bireyi andıran tren istasyonları ile sergi seçkisi, ziyaretçilerine kendi yaşamlarından izler bulduruyor. Tarlalar kesişiyor, raylar birleşiyor; tüm bunlarla, bir yanda gökyüzünden drone’lar aracılığıyla diğer tarafta ise perona ulaşan yayalar olarak yüzleşirken kendimizi buluyoruz. Sanatın bütünleştirici gücüne bir örnek olarak, Cadde160 Art Gallery’de gerçekleşen bu serginin Trakya ile Doğu’yu naif bir biçimde kucaklaştırdığına inanıyorum.

 

   Berna İnan, “Gözlem yapmak, sanat üretimimde büyük bir ilham kaynağı.” der. İşlerindeki tasviri, doğanın renkleriyle bütünleşik olarak tanımlayabiliyoruz. Renk paletinin ve sanat üretiminin bazında doğa ve çevreye karşı olan duyarlılığı yatıyor. Sanatçı, bulunduğu toprakların fabrika zenginliğinin bir sonucu olan çevre kirliliğine olan tepkisini, bu fabrikaları yok sayarak - doğayı mümkün olduğunca bir başına bırakarak - kötü şehirleşmeden soyutlamayı tercih ediyor.

 

   Onur Arıkan ise sanat yaklaşımını anlatırken, “Eserlerimi rayların net, somut ve sonsuz ifadesi ile insanoğlunun arafta kalma durumunu içselleştirme düşüncesi ile oluşturuyorum.” şeklinde paylaşım yapar. Şehirleri ve insanları birbirine bağlama vazifesi olan demir yollarını betimleyen resimleriyle insanın iç dünyasının karmaşıklığını rayların birbirine dokunuşunda ve yer yer kullandığı canlı renklerle hissettiriyor.

 

   Kentlerin değişiminin, içinde bulunduğumuz döngünün ve hatta şehir yaşamının monotonluğunun ardında aranan umudu, yola çıkma ve uyanış neticesindeki kucaklaşmayı iki yetenekli sanatçının fırçasında da gözleyebilmek heyecan verici. Resimlerdeki dengeli kompozisyonlar, espas ve perspektife karşı olan titizlikleri dikkat çekici. Birçok açıdan bu eserlerin galeri alanındaki yaşadığı harman çok özel. İnsanoğlu doğanın değişimi karşısında ve halka açık alanlar için bir yaşam mücadelesi veriyor. Tanık olmanın ötesinde, iki sanatçı da duygularını ve dert edindikleri konuları izlenimci şekilde dışa vuruyorlar. Eserlerinde ve sanat üretimlerinde bu izler uyum içerisinde gözlemlenmekte.

 

   Berna İnan ve Onur Arıkan’ın eserlerini içeren bu düet sergi 19 Kasım - 10 Aralık tarihlerinde Cadde160 Art Gallery’de izlenebilir. Tüm sanatseverlere Kesişen İzler kapsamında keyifli ve ilham dolu bir ziyaret diliyorum.

                                                                                                                                                                Deha Çun

bottom of page